Комп'ютерна Академія {global_step_name} - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

Як знайти своє місце в ІТ та що для цього потрібно

Інтерв'ю з Галиною Даців, віце-президентом з питань навчання та розвитку персоналу компанії SoftServe. 

Велика частина молоді мріє стати ІТ-шниками. Проте не всі знають, а яку ж саме роль та посаду в ІТ-індустрії вони чи хочуть готові займати. Саме зрозуміти обов’язки кожної з посад та полегшити вибір нашим студентам вже другий рік поспіль допомагає Галина Даців, віце-президент з питань навчання та розвитку персоналу компанії SoftServe. 

Ці та інші питання ми розпитали у Галини Даців.

 

Курс “Вступ до спеціальності» вже другий рік стартував саме з вашої теми  “Посади та ролі в ІТ”. На вашу думку, наскільки важливою та чому є ця складова  для  першокурсників?

Перш за все, дякую за запрошення вже другий рік поспіль долучитись до викладання цього курсу з темою про посади та ролі в ІТ, завжди приємно зустрітись зі студентами, поділитись своїм досвідом, дати поради, рекомендації. Те, що студенти вже з першого курсу мають можливість ознайомлюватися з посадами в IT-індустрії, розуміти, які ролі є при розробці програмного забезпечення, хто за що відповідає – це чудово, адже такі знання їм знадобляться не тільки при практичній роботі, коли вони будуть з колегами працювати в межах навчальних проектів на подальших курсах, але і допоможуть вже починати визначатись з напрямком, який їм найбільше до душі, і з якого вони б хотіли розпочати свою IT-кар’єру в майбутньому.

 

Назвіть три найбільш характерні ознаки студентів ІТ СТЕП Університету.

Завжди отримую масу задоволення у спілкуванні зі студентами. Студентство – це той прекрасний період, коли людина абсолютно відкрита до поглинання нових знань, експериментування, здобування різних нових досвідів. Десь саме таке ставлення я можу відзначити і у студентів ІТ СТЕП Університету. Мені сподобалась їхня комунікабельність, відкритість до спілкування з викладачем; те, які задавали питання і те, що задавали їх багато. Я також відзначила б вміння студентів самоорганізовуватись для виконання спільних завдань. Звичайно, що цей навик має бути і буде покращуватись з часом, при отриманні практичного досвіду командної роботи, і разом з тим мені було дуже приємно спостерігати за тою командною роботою, яку студенти проявили при виконанні практичного завдання, а також проявом лідерських навиків щодо організації робочого процесу у групі.  А ще я б відзначила креативний підхід, який студенти продемонстрували при презентації результатів виконання практичного завдання.  

ІТ СТЕП Університет робить чудову роботу, щоб надавати студентам знання та навички максимально релевантні для IT-індустрії, залучаючи експертів з виробництва до викладання, ділення досвідом. З моїх спостережень, студенти це цінують, активно беруть участь у заняттях, використовують створену для них можливість зануритись у робочу термінологію, профорієнтаційні моменти та побудову власного бачення щодо свого подальшого росту вже з першого року навчання. 

 

З чого почати студентам, які планують свою кар‘єру в новій для себе ролі?

Спершу, безперечно потрібно визначитись з тою посадою чи роллю, з якої власне студент би хотів розпочати кар’єру. Зараз більш, ніж достатньо можливостей визначитись з цим: і курс типу “Вступ до спеціальності”, про який ми вже згадували, і профорієнтаційні зустрічі з представниками від компаній, і описи кар’єрних можливостей на інтернет-ресурсах тощо.  Студент має розуміти, які обов’язки передбачає та чи інша посада, які кваліфікаційні вимоги компаній щодо різних посад. Щоб краще вникнути у специфіку вибраного напряму, раджу студентам також брати активну участь у житті IT-спільноти: спостерігати за новинами від компаній, зокрема щодо кар’єрних можливостей, брати участь у професійних спільнотах, де експерти діляться досвідом та кращими практиками щодо їхньої професії, брати участь у хакатонах, які часто організовуються компаніями та освітніми організаціями і є чудовою можливістю отримати практичний досвід,  використовувати можливості стажування у компаніях, можливість перевірити відповідність свого рівня знань до очікувань компанії. Так, наприклад, у компанії SoftServe ми розробили сертифікацію для кандидатів на джуніор посади по різних технологічних напрямках. Така сертифікація є безкоштовною для студентів і є чудовою можливістю перевірити відповідність своїх знань очікуванням компанії. Зараз у сферу інформаційних технологій є просто надзвичайно багато можливостей, як я люблю казати, на відстані витягнутої руки до лептопу, для  того, щоб  покращувати свої знання, навички і наближатись до успішного старту кар’єри в ІТ.

 

Які риси та навички слід розвивати студенту аби реалізувати себе у ІТ-напрямі?

Для успішної реалізації себе на певній посаді, студенту варто звертати увагу на розвиток як hard skills (“жорсткі” навички) так і soft skills (“м'які” навички). Кожна посада має свій набір вмінь та знань, які вимагаються, для того, щоб виконувати поставлені завдання добре. Залежно від обраної посади набір хард скілів буде іншим, хоча, звичайно, що перетин навиків між посадами є. Які саме це навики? – це можна довідатись з опису посад, кваліфікаційних вимог, які компанії ставлять до кожної конкретної посади. 

Додатково хочу наголосити на м’яких навиках, які є дуже важливими для успішної роботи, вони є більш універсальними для різних посад. М’які навички, які варто розвивати студентам, включають в себе командну роботу, вміння вести бізнес-комунікацію, робити презентації, уважність до деталей, вміння вирішувати проблеми, проактивність, самоорганізованість, управління часом. Важливими також є вміння швидко навчатись і адаптуватись. У бізнесі, як і у світі назагал, відбувається багато змін, і критично необхідним є вміння бути відкритим до змін, до постійного навчання і самовдосконалення.

 

Що потрібно зробити нашому випускнику, щоб стати яскравим фахівцем, а може й лідером?

Дуже хороше питання, бо насправді яскравим фахівцем і лідером може бути кожен з працівників, незалежно, яку посаду він займає. І не потрібно сидіти і чекати особливої можливості, якогось супермоменту, який дозволить нам проявитись по-особливому. Ми завжди можемо проявляти лідерство там, де ми є, на тих проектах, де задіяні і у співпраці з тими людьми, що навколо нас. Студентам можу порадити бути проактивними, ініціативними, брати на себе відповідальність, ставити високі і амбітні цілі, шукати постійного розвитку та самовдосконалення, підходити до виконання роботи креативно, інноваційно, запитати себе, а що я можу робити по-іншому, як виглядає постійне покращення і поступ у тому, чим я займаюсь, шукати однодумців, які будуть іти разом з вами на шляху до реалізації поставлених цілей.

 

На вашу думку, які посади/ролі в ІТ стануть більш затребуваними, а які втратять свою важливість та популярність  у найближчому майбутньому?

Почну з того що, не думаю, що якісь посади втратять свою затребуваність,  актуальність у  найближчому майбутньому, хоча, звичайно, що певні тренди щодо актуальності посад назагал спостерігаються. Так все більш запотребуваними стають спеціалісти по роботі з великими даними, штучним інтелектом, машинним навчанням, інтернетом речей, інформаційною безпекою. Особливо популярними є спеціалісти по роботі з хмарними технологіями. Автоматизація процесів диктує тренд збільшення запитів на   фахівців забезпечення якості з напрямку автоматизованого тестування (automated testing) порівняно з фахівцями напрямку ручного тестування (manual testing), хоча і перші, і другі є затребуваними. IT-індустрія України розвивається дуже стрімко вже багато років поспіль, відтак попит на фахівців з різних напрямів розробки програмного забезпечення є незмінно високий.

 

Які поради Ви би дали першокурсникам ІТ СТЕП Університету для побудови успішної кар'єри?

Я хочу побажати першокурсникам ІТ СТЕП Університету бачити можливості навколо себе і ними користуватись: можливості здобувати чудові знання і навички в ІТ СТЕП Університеті, можливості навчатись у викладачів Університету, експертів з виробництва, один від одного, будуючи свій перший професійний нетворк.

ІТ-індустрія постійно розвивається, стоїть на вістрі інновацій, впровадженні нових технологій і дає дуже багато можливостей IT-фахівцям реалізувати свій потенціал у найкращий спосіб, побудувати успішну кар’єру. Знову ж таки – раджу студентам бути проактивними і використовувати можливості, яких так багато навколо них.