Які особливості професії проєктного менеджера? Інтерв'ю зі студентом 4 курсу Миколою Чернявським

Які особливості професії проєктного менеджера? Чи справді важливі технічні знання для цієї професії?

Відповіді на ці та чимало інших питань знайдете в інтерв’ю, яке люб’язно надав студент 4 курсу ІТ СТЕП Університету Микола Чернявський.

• Чому Ви обрали проєктний менеджмент? Як довго Ви працюєте у цій сфері?

«Проєктний менеджмент є важливим аспектом будь-якої бізнес-діяльності, оскільки забезпечує успішне виконання будь-яких задач. Я бачу у цьому безкрайній потенціал, ці знання дозволяють мені працювати у будь-якій сфері, тим самим мені доступна велика кількість напрямків професійного розвитку.»

• Що приваблює Вас в роботі проєктного менеджера? З якими викликами Ви зіткнулися?

«Найцікавіше в моїй роботі – це варіативність і різноманітність. Різні люди, проблеми різного характеру, нові виклики. Найбільші виклики для менеджера пов’язані з комунікацією. Від цього напряму залежить успіх проєкту. Проєктний менеджер повинен бути готовий до змін та швидко адаптуватися до нових вимог.»

• Які знання та навички потрібні проєктному менеджеру? Де Ви здобули потрібні навички?

«На мою думку, значно важче розвинути софт скіли, необхідні для роботи. Теорію завжди можна підучити чи погуглити, а вміння бути лідером – розвинути дуже не легко.

Якщо говорити про мене, то значну частину знань теорії проєктного менеджменту і технічної компетенції у розробці програмного забезпечення я отримав в університеті. Звісно, багато довелося вчити самому, без викладачів і менторів, читати книжки, статті і просто помилятись.

Щодо софт скілів, то усі ми здобуваємо їх протягом нашого життя, а в університеті нас мотивували до розвитку цих навичок і це відіграло ключову роль для мене.

Зокрема, якщо говорити про комунікацію, то знання англійської мови ключове для PM. Український ринок IT працює з клієнтами зі всього світу відповідно комунікувати доводиться англійською. Часто в команді проєкту люди з різних куточків світу і комунікація – це одна з основних функцій проєктного менеджера.

Англійська мова – це перше над чим необхідно працювати, якщо ви плануєте повʼязати своє життя з проєктним менеджментом. Мовний барʼєр надзвичайно сильно впливає на ефективність вашої роботи.»

• Як Ви обирали університет? Наскільки Ваш вибір виправдав очікування?

«Я обирав університет по рекомендації друзів, які вже навчалися в IT Step університеті. До вступу я не цікавився інтернет-технологіями, тому можу сказати, що я більше йшов за якістю освітнього процесу, а не конкретною спеціальністю. Я вважаю, що питання чи виправдались мої очікування краще судити по моїх досягненнях.

Я ще студент, але водночас я вже активно реалізовую себе, як спеціаліст. Як на мене, це вагомий аргумент. Звісно хороший університет – це не єдина причина чому моє життя так склалось, але викладачі відіграли вагому роль. Я вчився і докладав багато зусиль для цього, а викладачі та адміністрація допомогли мені розкрити мій потенціал, мотивували мене до розвитку софт скілів і робили процес навчання цікавим.»

• Чи потрібно проєктному менеджеру в IT мати технічний досвід?

«Звісно. Ви, як менеджер несете відповідальність за дії команди, а технічні знання – це можливість бути впевненим у прийнятих рішеннях. Вам буде значно легше керувати ризиками, які стосуються технічних аспектів. Та й в очах команди і клієнта будете виглядати досвідченішим та надійнішим, а це значно спростить процес побудови довірливих відносин між вами.»

• Які книжки ви б порадили почитати тим, хто хоче розвиватися у цій сфері?

Том Де Марко “Дедлайн. Роман про керування проєктами”. Класна книжка, яка легко читається, оскільки вона більше художня, ніж технічна. Книжка дозволяє подивитись на проєктний менеджмент з цікавого ракурсу, про який часто забувають практики.

Дж. Ханк Рейнвотер “Як пасти котів”. Ця книжка саме про те, як керувати програмістами. Буде цікава і тим, хто планує бути програмістом.

• Що Вас надихає, мотивує, захоплює?

«В першу чергу, як і більшість людей, мене мотивують гроші. Гроші – це можливості та кожен хотів би розширювати свої можливості. Але одними грошима ситий не будеш, тому я шукаю натхнення у здоровій конкуренції з друзями й колегами, я хочу робити свою країну кращою, прагну до нашої перемоги. Я люблю свою роботу і хочу бути в ній найкращим.»